![]() |
![]() |
EXOR ETI d.o.o.
Buzinski prilaz 10
10000 Zagreb
Republika Hrvatska
Tel:+385 1 4633 562
E-mail: info@exor-eti.hr
29.04.2021
Raznolikost strojeva i različite tehnologije povećavaju kompleksnost povezivanja strojeva i prikupljanja podataka
Izazovi pojedinačne proizvodnje rastu, proizvodnja robe postaje sve kompleksnija, pritisak na cijene je sve veći, a kupci traže brzu isporuku i dobar odaziv dobavljača. Kako se brzo odazvati i biti fleksibilan, a time održati ili povećati kvalitetu proizvoda, dilema je sa kojom se tvrtke susreću na dnevnom nivou. Pojedinačna proizvodnja danas ima puno mogućnosti da se lakše suoči sa svim tim izazovima i da dodatno poboljša efikasnost i konkurentnost. Kako bi to postigli, potrebne su promjene ustaljenih postupaka i zamjena papirnih procesa. U pojedinačnoj proizvodnji problem je prije svega velika raznolikost strojeva i zastarjela tehnologija, što dodatno povećava kompleksnost povezivanja strojeva i prikupljanja podataka i to dovodi do uskih grla i loše efikasnosti.
Prednosti digitalizacije tvornica znatno su veće od same potrebe za upravljanjem velikim brojem podataka i resursima međusobno povezanih komponenti
Očekivanja tržišta i zahtjevi kupaca pojedinačnu proizvodnju prisiljavaju na prikupljanje i obrađivanje podataka i na uspostavljanja veze između same proizvodnje i menadžmenta tvrtke. Što tvrtka bolje poznaje funkcioniranje proizvodnje, ono ima više mogućnosti za poboljšanje efikasnosti. Danas proizvođači mogu koristiti različite tehnologije i programsku opremu za prikupljanje podataka o svojim pogonima i njihovom sveobuhvatnom poslovanju. Podaci im pomažu da poboljšaju nadzor proizvodnog procesa, da povećaju efikasnost postupaka, da otklone uska grla i smanje zastoje u proizvodnji, što smanjuje troškove i poboljšava kvalitetu proizvoda.
zenon Softverska Platforma omogućava vezu između proizvodnje i menadžmenta tvrtke
Pomoću zenon Softverske Platforme u automobilskoj proizvodnji povezano je više od 300 strojeva na tri lokacije
Primjer uspješnog međusobnog povezivanja različitih grupa strojeva i njihove upravljačke opreme različitih proizvođača predstavlja projekt u tvrtki CIMOS, proizvođača automobilskih dijelova, koji je korištenjem zenon softverske platforme, tvrtka COPA-DATA, u jedinstvenu cjelinu povezao više od 300 strojeva na tri različite lokacije. Glavni ciljevi projekta su bili:
• digitalizacija proizvodnog procesa,
• izračunavanje ključnih pokazatelja uspješnosti za određen stroj, grupu strojeva, tvornicu i cjelokupnu grupu tvornica,
• detekcija i optimizacija proizvodnih anomalija, razmjena podataka sa MES i ERP sustavima
• povećanje kvaliteta proizvoda i smanjenje proizvodnih troškova.
Sa zenon-om moguć je jednostavan pregled više različitih strojeva na različitim lokacijama
Široka globalna partnerska mreža omogućava nezavisnost i pravi izbor sistemskog integratora
Izuzetno zahtjevan projekt tvrtka CIMOS je povjerila njemačkom sistemskom integratoru, koji je bio i prvi certificiran COPA-DATA Expert Partner u svijetu i ima dugogodišnje iskustvo sa zenon platformom i implementacijom uspješnih projekata u različitim industrijama. U automobilskoj industriji zvučne su robne marke kao što su Audi, Volkswagen, Mercedez-Benz i BMW. Upravo je BMW služio kao referentni primjer, čijom proizvodnom infrastrukturom sa više od 1100 upravljačkih jedinica i sa više od 4500 uređaja upravlja isključivo zenon softverska platforma. Njega su posjetili i predstavnici tvrtke CIMOS i uvjerili se da se ta tvornica po kompleksnosti i obimu može usporediti sa njihovim koncernom. Jednostavnost zenona je naručitelju omogućila konkurentne uslove i kod cijene integracije.
Uz već postojećih 300 drajvera i komunikacijskih protokola, razvojno okruženje omogućava rješenja po mjeri naručitelja
Iako zenon platforma omogućava povezivanje heterogenih sistema sa više od 300 različitih drajvera i komunikacijskih protokola, za uspješnu implementaciju projekta u tvrtki CIMOS nedostajala su još dva, koje je bilo potrebno razviti po mjeri. Na inicijativu distributera zenon softverske platforme, tvrtka EXOR ETI, tvrtka Emrocon u zenon razvojnom okruženju i po strogim COPA-DATA standardima razvilo je dodatne drajvere, kao što su Focas za Fanuc kontrolere, MTConnect i Euromap. Oni su nadogradili bogatu zbirku zenon drajvera i tako tvrtki CIMOS omogućili povezivanje svih željenih strojeva u zajedničku zbirnu točku.
Po potrebi se mogu razviti dodatni drajveri prema standardima tvrtke COPA-DATA
Fleksibilnost, nezavisnost, jednostavnost i razvoj po mjeri omogućavaju izvođenje kompleksnih projekata
Projekt u tvrtki CIMOS služi kao odličan primjer i za druge tvrtke, koja se bave pojedinačnom proizvodnjom, jer se slično može aplicirati na bilo koju industriju, od pakiranja u farmaciji, prehrambenu industriju do brizganja plastike i sl. Upravo fleksibilnost i nezavisnost kako distributera EXOR ETI, tako i programske opreme COPA-DATA, omogućava izvođenje kompleksnih i zahtjevnih projekata, kao što je bio u tvrtki CIMOS.
Bez obzira na to, što se digitalizacija i automatizacija još nije do kraja razvila u pojedinačnoj proizvodnji, činjenica je da za to ima još puno prilika. Svi koji budu željeli opstati i budu konkurentni u okruženju, koje se neprestano mijenja, morati će prihvatiti revoluciju i da se potpuno digitaliziraju.
EXOR ETI d.o.o.
Buzinski prilaz 10
10000 Zagreb
Republika Hrvatska
+385 1 4633 562
+385 99 4508 109
E-mail:
info@exor-eti.hr
Prijavite se za e-novosti i budite informirani o našim najnovijim vijestima i zanimljivostima.
![]() |
![]() |
EXOR ETI d.o.o.
Buzinski prilaz 10
10000 Zagreb
Republika Hrvatska
Tel:+385 1 4633 562
E-mail: info@exor-eti.hr
EXOR ETI d.o.o., autorska prava pridržana
Website developed by:Izdelava spletnih strani - Spletna postaja