![]() |
![]() |
EXOR ETI d.o.o.
Buzinski prilaz 10
10000 Zagreb
Republika Hrvatska
Tel:+385 1 4633 562
E-mail: info@exor-eti.hr
07.04.2021
Koncept koji osigurava efikasan, siguran i kvalitetan život u gradovima
Prema prognozama Ujedinjenih naroda, do 2050. godine dvije trećine svjetske populacije će živjeti u urbanim područjima. Za održivo orijentiranu budućnost sa međuzavisnošću životne sredine, infrastrukture i društva, biti će potrebno iskoristiti inovativna rješenja i najnoviju tehnologiju. Koncept Pametnog grada ispunjava tu viziju i općinama i javnim službama omogućava brže i lakše donošenje odluka koje vode do efikasnijeg, sigurnijeg i kvalitetnijeg života stanovnika gradova.
Tehnologija, koja se u vezi s softverskom platformom koristi za gradnju pametnih gradova poznata je kao Internet Stvari (IoT = Internet of Things) i preko interneta omogućava međusobno povezivanje pametnih uređaja.
Pametan grad je koncept koji osigurava sigurnu i održivo orijentiranu budućnost
Pametan grad sa kontrolom podataka gradi održivo orijentirano okruženje
Živimo u digitalnom okruženju gdje nam IoT tehnologija omogućava da prikupljamo, analiziramo i koristimo podatke i optimiziramo procese i trošenje dragocjenih resursa.
Pomoću softverske platforme koristimo IoT tehnologiju za više stvari: sigurnost podataka, vizuelizaciju i nadzor, analizu i izvještavanje, inženjering i upravljanje podacima i tako gradimo održivo orijentirano, efikasno, bezbjedno i ekonomično okruženje.
Pametan grad možemo razviti na područjima korištenja energije, infrastrukture i zgrada. Suština pametnog grada je traženje rješenja za uštedu energije i istovremeno obskrbljivanje stanovništva svom potrebnom energijom. Infrastruktura u okviru pametnog grada može obuhvatiti sve, od ulične rasvjete do vodovodne mreže i prometnih sistema. Softverska platforma može prikupiti i analizirati podatke za poboljšanje sistema u zgradama, od grijanja i klimatizacije do rasvjete i liftova. Cilj je optimizirati efikasnost i potrošnju energije za sve procese u zgradi.
Nadzor i upravljanje podacima pomoću zenon Softverske Platforme
zenon Softverska Platforma ima sposobnost analizirati podatke i pomaže da se razviju rješenja za pametan grad, a koja poboljšavaju trajnost, sigurnost i efikasnost gradova po cijelom svijetu. Implementacija omogućava nadzor i upravljanje podacima u različitim segmentima, kao što su energetika, infrastruktura, voda i otpadne vode, javni promet i pametne zgrade.
Praktičan primjer potpunog nadzora upravljanja podacima u različitim segmentima u gradu
Prednosti koje donosi zenon u urbanom planiranju su:
• Nadzor sustava sa bilo koje lokacije
• Jednostavna integracija sa postojećim sustavima i infrastrukturama
• Alati jednostavni za korištenje od strane korisnika
• Vizualizacija velikih mogućnosti
• Napredno izvještavanje i prediktivna analitika
• Mogućnost proširenja za projekte i sustave
• Prilagodljivost sa novim operacijama
• Brz i siguran pristup informacijama
zenon omogućava horizontalnu i vertikalnu integraciju sa više od 300 izvornih drajvera i komunikacijskih protokola, ERP interfejsom (SAP ERP, Microsoft Dynamics), Web Serverom, sa aplikacijama za pametne telefone ili integraciju u Cloud.
Horizontalna i vertikalna integracija sa više od 300 izvornih drajvera i komunikacijskih protokola
Implementacija zenon-a je jednostavna. Zbog svoje ergonomije može se integrirati u postojeće sustave i infrastrukture. Jednostavno se mogu dodavati dodatni uređaji, senzori, strojevi, izvještaji ili korisnici.
Primjeri integracije tehnologije pametnog grada u područjima energetike, vode, javnog prometa i pametnih zgrada
Lokalni primjer na području energetike, gdje je integrirana zenon softverska platforma, su Gorenjske Elektrane, gdje je cilj bio implementirati rješenja za nadzor i upravljanje podacima na daljinu. Jednim centralnim rješenjem su povezali kompleksan sustav 15 hidroelektrana i 23 fotonaponskih elektrana. Pristup svim podacima, koji se prikupljaju u jednom centralnom sustavu, moguć je i sa mobilnih uređaja. Zahvaljujući projektu operativni troškovi su smanjeni za 30%, a za 15% se zbog smanjenja ispada i neoptimalnog rada povećala proizvodnja.
Osim smanjenja troškova proizvodnje i povećanja efikasnosti radi se i o iskorištenju obnovljivih izvora energije u dislociranim jedinicama.
To zahtjeva centralno upravljanje resursima i potrošačima električne energije, što povećava stabilnost i efikasnost elektroenergetskog sistema. Time se otvaraju i brojne mogućnosti za dodatne izvore električne energije iz obnovljivih izvora, što omogućava i nezavisno funkcioniranje i energetsku samodovoljnost gradova i mjesta.
Također u području energetike izveden je projekt u gradu Jodhpur u Indiji, gdje je implementirano rješenje za javnu rasvjetu. Cilj je bio smanjiti potrošnju energije, što je i postignuto sa 77,13% smanjenja. Pomoću pametne platforme straton (platforma koja se bazira na softverskom PLC-u) na ekonomičan način na daljinu prate, kontroliraju i upravljaju sa više od 10.000 uličnih svjetiljki.
Kao uspješan primjer u području vodovodnih sustava je Kraški vodovod Sežana, koji iz 70 objekata i 11 crpnih mesta vodom opskrbljuje pet općina. Zbog geografskih specifičnosti voda u tom području je naročito dragocjena, prije svega u ljetnim periodima kada se suočavaju sa njenom nestašicom. Implementacijom zenon softverske platforme objekte su povezali u centralni sustav sa nadzorom na daljinu i time postigli smanjenje gubitaka vode na 20%.
U Kraškom vodovodu Sežana su povezivanjem objekata u centralni sustav i analitikom podataka postigli smanjenje gubitaka vode na 20%
U području javnog prometa primjer je metro u gradu Barcelona, gdje su tražili rješenje koje bi bilo u skladu sa standardom ISO 50001. Implementacijom zenon softverske platforme omogućili su centralnu sigurnost podataka iz cijele distributivne mreže i time analizu ispada, kvaliteta napajanja i predviđanje upravljanja energijom.
Kao posljednji primjer navodimo obnovljeni Hotel Falkensteiner u Bečićima u Crnoj Gori, koji prikazuje sustav za upravljanje podacima i nadzor u pametnim zgradama. Projektom je povezao sva odjeljenja i dijelove u zgradi, tako dobio mogućnost sveobuhvatnog nadzora, pregleda i upravljanja sustava i time ostvario uštede energije.
Hotel Falkensteiner u Crnoj Gori se pomoću zenon-a kontrolira i upravlja podacima u različitim sustavima u zgradi
U narednim godinama će se potreba u pogledu rješenja za upravljanje pametnim strukturama i dalje povećavati, a za iskorištavanje potencijala svih mogućnosti bitno je naše razumijevanje tehnologije.
Iz gore navedenih primjera vidljivo je da zenon softversku platformu možemo uključiti u praktično bilo koji nivo ili područje pametnog grada.
EXOR ETI d.o.o.
Buzinski prilaz 10
10000 Zagreb
Republika Hrvatska
+385 1 4633 562
+385 99 4508 109
E-mail:
info@exor-eti.hr
Prijavite se za e-novosti i budite informirani o našim najnovijim vijestima i zanimljivostima.
![]() |
![]() |
EXOR ETI d.o.o.
Buzinski prilaz 10
10000 Zagreb
Republika Hrvatska
Tel:+385 1 4633 562
E-mail: info@exor-eti.hr
EXOR ETI d.o.o., autorska prava pridržana
Website developed by:Izdelava spletnih strani - Spletna postaja